Agudo

web2

t: 504 426 710 e: pawel@agudo.pl

NSArray w konsoli

Data: 06.07.2009

Dziś postaram opisać się działanie na tablicach. Na początek towrzymy nowy projekt w Xcode z listy po lewej wybieramy Command Line Utility i zaznaczamy Fundation Tool.

Ważne jest jeszcze aby po odpaleniu aplikacji poazwyała nam się konsola. Przechodzimy do preferencji Xcode, z listy na górze wybieramy Debugging i przy etykiecie On start z listy wybieramy Show console, kilkamy na Apply i możemy zamknąć preferencje. Od teraz przy każdym zbudowaniu i odplaeniu aplikacji pojawi się nam konsola.

Czytaj całość

Lekcja I - pierwsza aplikacja w Cocoa

Data: 26.06.2009

Tak jak pisałem w swoim pierwszym wpisie postaram się raz na jakiś przygotować coś na temat moich przygód podczas nauki programowania na komputery Apple. Naszym pierwszym dziełem będzie prosta aplikacja zliczająca ilość kliknięć w przycisk.

Na początku otwieramy Xcode i w menu wybieramy File -> New Project następnie w lewej części okna zaznaczamy Cocoa application, klikamy Choose, zapisujemy projekt pod nazwa np "Lekcja 1". Nasz edytor powinien wyglądać mniej więcej tak.

Po lewej stronie mamy podgląd na listę plików i folderów aplikacji a w głównej części zazwyczaj mamy otwarty aktualnie edytowany plik. Rozwijamy folder Resources i klikamy dwa razy na plik MainMenu.xib, otworzy nam się Interface Builder, czyli jak sama nazwa wskazuje program który pomoże nam w stworzeniu interfejsu naszego oprogramowania.

Czytaj całość